AMV – ir kas per velnias tai?

amv, anime music video

amv - anime music video

Sveiki visi, esu naujokas Mantas ir šiandien rašysiu pirmą post’ą šiame tinklaraštyje. Iš tiesų, esu baisus tinginys, bet va prisėdau dabar vieną vakarą prie kompiuterio ir prisiminiau, kad DS blogas (na, taisyklingai, atseit, tinklaraštis) liūdi be naujų pranešimų. Taigi, imu ir rašau.

Nuo ko pradėti? Na, jau apsiskelbiau, kad esu pamišęs dėl anime (kas nežinot – japonų animacija), tai tikriausiai šioje srityje daugiausia ir turiu ką pasakyti. Bet juk anime ne visiems įdomu – daug žmonių jau turi susikūrę išankstinius stereotipus apie tai, o dar kiti turi paprasčiausią alergiją animacijai. Taigi mąsčiau, kaip čia pažvelgus į tai iš mūsų Dizaino Studijos perspektyvos. Ir prisiminiau vieną nuostabų dalyką – AMV! Apie tai ir pabandysiu parašyti šiandien, galbūt tai Jus sudomins ir gal net nuspręsit patys susikurti savo AMV. Dar daugiau, tai puikus būdas pradėti susipažinti su anime pasauliu iš jau ir taip artimos pusės – klipų. Na, bet apie viską nuo pradžių…

Visų pirma, kas yra AMV? Šie žodeliai šifruojasi maždaug taip: „Anime Music Video“. Na, o gimtąja lietuvių kalba tai galėtume apibūdinti kaip anime muzikinį klipą. Tačiau tai nėra komercija, juolab tokių nepamatysi per televiziją. Juos kuria fanai – tūkstančiai anime fanų iš viso pasaulio. O viskas labai paprasta. Imi savo mėgstamo anime seriją, kokią nors gerą muzikytę ir karpydamas animaciją bandai priderinti prie dainos. Tai yra AMV pagrindas, pati to šerdis. Dar labai seniai, VHS laikais, viskas buvo sudėtinga – fanai karpydavo vaizdajuostes ir klijuodavo kadrą po kadro. Tada fanų AMV plito iš rankų į rankas ir tai buvo gana egzotiškas užsiėmimas, retenybė. Atsiradus kompiuterinėms video redagavimo programoms, atėjo AMV bumas. Kiekvienas atsidaręs, kad ir paprasčiausią movie maker, jau gali daryti AMV. Žinoma, dauguma jų neverti dėmesio – youtube pilnas tokių nesuderintų klipukų, kuriuos verta pažiūrėti nebent bandant apsispręst ar žiūrėti anime, iš kurio padarytas amv.

Taigi, koks yra geras AMV? Manau – kiekvienam savo. Juk jų būna įvairiausių, kaip ir pačių anime. Bet galiu pabandyti užvesti ant kelio ir pasidalinti savo nuomone.

 • Visų pirma, video turi būti kokybiškas. AMV pasaulyje, klipas laikomas nekokybišku, jeigu jame matomi subtitrai. Taip dažniausiai atsitinka, kai “raw source“ naudojami video su “išdegintais“ subtitrais (kai kuriuos fansub grupės juos degina, kad niekas nepavogtų savo vertimams). Tokių klipų yra devynios galybės, daugiausia daryta su primityviu movie maker. Ir kad ir kaip kokybiškai suderinsi visą kitą, subtitrai palieka “nekokybiškumo“ įspūdį. Taip pat, kartais video neteisingai koduojamas, arba “vagiami“ kadrai iš kitų pagamintų amv. Tai laikoma netaktiška.
 • Toliau, geras anime privalo būti ritmiškai suderintas. Norint sukurti gerą amv, turi įsiklausyti į kiekvieną muzikos taktą ir prie jo pritaikyti besikeičiantį vaizdą. Net ir jokio rišlaus siužeto neturintis AMV gali užkabinti, jeigu bus parinkta tinkama daina ir viskas bus suderinta. Esu žiūrėjęs keletą AMV, kurie neturėjo jokių efektų, bet buvo taip gerai suderinti, kad negalėjau atsižiūrėti. Labai svarbu suderinamumas ir tada, kai darai “lipsync“ – lūpų sinchronizaciją. Žmogaus sąmonė gana greitai pastebi, kai “dainuojantis“ veikėjas lūpas judina kiek kitaip, negu girdisi. Sakoma, kad jau vien lipsync reikalauja labai daug darbo.
 • Istorija. Yra daugybė amv žanrų, kurių pagrindas yra tai, kaip pasakojama istorija, ką norima tuo amv pasakyti. Bet kokiu atveju, AMV neturi būti visiškai “random“. Žinoma, vieni gali būti labiau “random“, nei kiti 😀 Pvz. veiksmo žanrui užtenka suderinti scenas ir sukurti intrigą, kulminaciją, pabaigą. Kita vertus, dramos žanras gali greitai papasakoti pagrindinio veikėjo istoriją. O pvz. komedijai užtenka gerai prajuokinti žiūrovą (klausytoją) 😀 O šiaip, amv kuriami dvejopai: naudojant tik vieną anime arba keletą vienu metu. Esu matęs šaunių AMV, kur panaudota iškarpos iš daugiau nei 100 anime! Tačiau reikia atkreipti dėmesį ir į AMV trukmę, todėl dažnai naudojama 1-10 anime. Tiesa, kartais klipų kūrėjai jungiasi į grupeles ir kartu kuria vieną ilgą projektą – 20 min ar net valandos ilgio. Smagu.
 • Efektai ir idėjos. Priklausomai nuo žanro, idėjos, efektai nėra būtini. Tačiau pastaruoju metu AMV labai dažnai netinkamai naudojami įvairūs filtrai ir efektai. Kartais mažiau efektų sukuria geresnį įspūdį nei pernelyg perkrautas darbas ir atvirkščiai – kartais jaučiasi jų trūkumas. Taigi, amv efektai yra lyg dvi medalio pusės – nereikia nei per daug, nei per mažai. Juolab, kad pražiūrėjus labai daug amv, pradedi matyti, jog kai kurie įdomesni efektai kartojasi arba atlikti nekokybiškai. Tada imi vertinti originalius darbus, kur įgyvendinti nauji sprendimai ir idėjos. Šioje vietoje AMV peržengia paprasto klipo ribas – su šiuolaikinėmis komp. grafikos programomis kūrėjai gali į jau nupieštus kadrus įjungti ir savo kūrybą, sukurti kažką nauja ir nematyto. Seniai matytą anime perteikti naujai.

Maždaug tokie pirma į galvą šovę AMV vertinimo kriterijai. Jų galima prisigalvoti daug – kai kurie jaučiasi intuityviai. Na, bet pradžiai užteks tiek. Šiaip pats AMV esu beveik nekūręs – kai tuo susidomėjau turėjau labai silpną kompiuterį (ir buvo tikras vargas kažką bandyti). Iš tų laikų esu padaręs tik vieną darbą mokyklai, kompiuterinės grafikos modulio namų darbams – (nuoroda). Tačiau tai tikrai nėra labai kokybiškas darbas, dirbau palyginti nedaug – tikrai gražūs darbai kuriami savaitėmis, kartais net mėnesiais! Na, o dabar turiu pakenčiamą kompiuterį, bet nebeliko laiko. Galbūt lankydamas KTU DS to laiko atrasiu ir sugrįšiu prie senos aistros? Kas ten žino…

Ok, šiuo metu pats didžiausias AMV resursas, kokį radau (ir man pasirodė vienas iš naudingiausių) yra www.animemusicvideos.org . Čia galima rasti pačius kokybiškiausiu darbus, su kitų narių įvertinimais ir komentarais. Dar daugiau, ten yra nemažai nuorodų, diskusijų forumas, galima išsisaugoti mėgiamiausius amv arba atlikti paiešką pagal anime ar dainą. Tereikia prisiregistruoti, tačiau tikrai verta. Labai smagu ieškoti pagal mėgstamą dainą ir išvysti ją anime pavidalu. Šiaip, patariu siųstis kokybiškas pilnas versijas. Jeigu kyla problemų su vaizdo rodymu, siūlau įsirašyti k-lite codec rinkinį (google it!). Tačiau, siųstis kiekvieną akį patraukusį amv yra interneto srauto eikvojimas, todėl pats dažniausiai paieškau tam tikro amv per “youtube“ ir jeigu atrodo gana kokybiškai, tuojau pat siunčiu HQ versiją.

Jeigu kas užsikabinsit, yra vienas mano sudarytas AMV klipukų rinkinys9iš trijų dalių) linkomanijoje, pasiieškokit su užklausa “random amv pack“. O taip pat, jeigu turit vietos hard’e, galit siųstis mega didelį pack iš 5-osios zonos LM (nuoroda), o neturintys LM vartotojo, galit paprašyti manęs įrašyti klipukų į dvd.

Beje, ir Lietuvoje buvo keletas AMV konkursų. Kadangi pats administruoju vieną anime bendruomenę (www.animecentras.lt), tai daugmaž seku naujienas. Buvo keletas konkursų per KTU InfoShow organizuojamą “Anime Nights“, taip pat “Cosplay“ renginiuose ir keletame internetinių konkursiukų. Tai populiarėja ir čia, taigi, pasirodo, turime amv kūrėjų ir tarp lietuvių.

Kol kas tiek – tikiuosi rasit kažką įdomaus. Galbūt pažiūrėsit vieną kitą ir mesit, galbūt patiks ir užsikabinsit, o galbūt baigsit zirzti, kad nėra “namų darbų“ ir sukursit KTU DS AMV! Sėkmės visiems, ačiū jeigu perskaitėt. Pabaigai parodysiu keletą pavyzdžių iš youtube, bet šiaip siūlau žiūrėti geros kokybės video 😉 Mantas.

Nemažai video efektų, anime „Death Note“.

Nedaug efektų, ramus amv, man labai gražus. Anime „Byousoku 5 cm“ (5 centimeters per second)

Jau „klasika“ tapęs amv „it’s tricky to make a music video“. Paprasta technika, nerealus įspūdis, various „old-school“ anime. 😉

Gražūs efektai. Man patinka, kaip šitas kūrėjas naudoja techniką, didinančią fps (frames per second) kiekį iki 60fps. Gaila, kad tai jaučiasi tik ant HQ versijos, bet sukuria įdomią atmosferą.

šiaip toks 🙂

Jei įdomu, vienas lietuvio, mane gana kabinantis darbas: www.viddler.com/explore/slicKrox2/videos/1/

Dar siūlau pažiūrėt pvz. šitą: nuoroda (youtube dėl licenzijos išmetė garso takelį, tai negalėjau parodyt), dar viena amv klasika, su ganėtinai senais anime (daug jų gana vaikiški), tačiau jis vis dar populiarus vien dėl savo idėjos. Arba gana ilgas amv, bendras kelių kūrėjų darbas (beveik 20 min trukmė): nuoroda.

Reklama

16 Responses to AMV – ir kas per velnias tai?

 1. Aurimas parašė:

  Dėkui, Mantai, už ypač išsamų straipsnį, padirbėjai iš peties !

 2. mplius parašė:

  Yay, nors vienas komentaras! Ačiū ^^

 3. Vilius parašė:

  joa pagaliau kazkas be Aurimo dar idejo rimta straipsni:) pagarba

 4. mplius parašė:

  Nežinau, kiek tai rimtas straipsnis, bet tiesiog rašiau apie tai, kas man patinka ir kuo domiuosi. ^^ Jeigu kažkam tai skaityti įdomu, galėsiu parašyt apie dar ką nors iš anime/Japonija srities 🙂

 5. Vilius parašė:

  apie visa ta manga/anime stiliu ir jo atlikima butu idomu paskaityt:) kas ten kaip akcentuojama kokiais elementais detalem ta visa stiliu kuria

 6. Linas parašė:

  Tikriausiai tai vienas iš išsamesnių straipsnių per visą šio blogo istoriją. Matyti, jog AVM straipsnio autoriui gan gerai pažįstamas, rašydamas netgi išskyrei į “buletus“, paryškinai žodžius, pateikei pavyzdžių. Puikiai. Sėkmės ir linkiu dažniau nugalėti tinginystę.

 7. Mantas parašė:

  Ačiū. Pasistengsiu pakovot su tuo tinguliu ir ateity parašyt apie dar ką nors, kas man patinka ^^

 8. Arvydas N parašė:

  manta siulau padaryt blogo redaktorium/adminu 🙂

 9. Mantas parašė:

  Užmest akį kai ką paredaguot tai galiu, bet rimčiau administruoti ne visada rasčiau laiko, tai labiau į kažką panašaus kaip moderatorius tikčiau 😀 Aišku, aiškint kaip naudotis wordpress man jau nereikia ^^

 10. Arvydas N parašė:

  tai kad neisivaizduoju ka sioj stadijoj rimciau reiktu 🙂

 11. moncegold parašė:

  is tiesu… pirmas ir ketvirtas youtubiniai filmukai man paliko ispudi. visai neblogas straipsnis 😉

 12. Mantas parašė:

  Spėju, tau patinka AMV efektai. Jeigu patiko šie filmukai, siūlau pažiūrėti geros kokybės įrašą, o ne youtube – efektas dar stipresnis. O už įvertinimą tai ačiū ^^

 13. Kanda3egle parašė:

  Geras aprasymas – man prasverte anglu referatui ;D

 14. within01 parašė:

  Norėčiau paklausti, kokias programas reikia naudoti norint sukurti “kokybišką“ AMV ? p.s išties puikus straipsnis, sudomino 🙂

 15. Aurimas parašė:

  Reiktų klausti AMV kūrėjų, ką jie labiausiai mėgsta, bet turėtų puikiai tikti šios programos:

  Adobe Premiere Pro
  Sony Vegas
  Final Cut Pro (Mac)
  Pinnacle Studio

 16. Sarunas parašė:

  Mantai, jeigu tu dar gyvas parasyk cionais , tu mplius is animecentro taip ? parasyk man i elpasta su kurio as katik parasiau komentara 🙂

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Google+ photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Google+ paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Keisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Keisti )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: